м. Чернігів,
вул. П'ятницька, 69
тел./факс: (0462) 727-135
cnfishpatrol@cndro.gov.ua

Форма контакту


Символіка Держкомрибгоспу

НОВИНИ ЧЕРНІГІВСЬКОГО РИБООХОРОННОГО ПАТРУЛЯ / Карась – еталон риб.

                 Існує два основних види карася - золотий (червоний) і сріблястий (білий), про їх відмінність і заборону вилову карася золотого ми вже писали в попередніх дописах.

Золотий (червоний) карась - це той самий, з якого японці вивели першу акваріумну золоту рибку, а згодом і все її численні різновиди.

Помічено, що малюючи рибку, людина, як правило, підсвідомо зображує саме таку, яка схожа за будовою на карася. Тому карася називають еталоном риби

Карась в народному фольклорі вважається розумною, спритною і хитрою рибою. І насправді серед рибалок не кожен може похвалитися такою здобиччю.

Хитрий карась здатен уникнути навіть рибальського неводу. Помічено, що дорослий бувалий карась лягає на бік на дно при наближенні неводу. А після того, як сітка пройде повз, відпливає в іншу сторону.

Бувалі рибалки знають, що карась надзвичайно вибагливий до наживки. Він, як примхлива панянка, щохвилини змінює свої вподобання. Ось він відмінно клює на хліб, а через хвилину йому подавай черв’ячка. Жоден досвідчений рибак, збираючись за карасем, не обмежується одним видом наживки.

У карася чудово розвинений нюх: він здатний вловлювати найнезначніші запахи. Небайдужий до всяких пахучих речовин, які, здавалося б, не мають ніякого відношення до його звичайного раціону. Найбільш популярні у рибалок інгредієнти для приготування наживок для карасів, такі як: анісові і валеріанові краплі, часник, соняшникова олія, тертий сир самих пахучих сортів, корвалол і навіть гас.

Карась, мабуть, найбільш непередбачувана риба з усіх коропових: жоден рибалка, збираючись на карася, не зважиться заявити, що здатний заздалегідь передбачити його поведінку. Ні погода, ні час лову, ні наживка не є вирішальним фактором успіху чи невдачі при ловлі карася.

Зі слів досвідчених рибалок, найкращий час для лову карася - з 7 до 9 годин ранку, карась - денна риба, і вночі його не ловлять.

Зустріти карася можна практично повсюдно в будь-якій прісній водоймі. Адже він невибагливий до їжі і умов існування. Карасі надзвичайно живучі, і здатні пристосуватися навіть до умов тривалого кисневого голодування. Тому вони так легко переносять зимівлю навіть у суворі зими, коли водойми  промерзають на значну глибину. Того кисню, що міститься у донних шарах води, їм цілком достатньо. Відомо, що навіть при повному промерзанні ставка чи озера карасі здатні вижити.

Харчуються карасі рослинністю, дрібними безхребетними, зоопланктоном, зообентосом і детритом. Вчені-іхтіологи довго не могли встановити, яким чином карась «бачить» живий корм, що мешкає у водоймі . З'ясувалося, що допомагає йому в цьому так звана бокова лінія - вона є у всіх риб і схожа на тонку лінію з обох боків тіла від зябер до основи хвоста і допомагає рибі сприймати зміни тиску води в навколишньому середовищі і низькочастотні коливання. За допомогою цього органу мозок карася фіксує характерні коливання, що створюються у воді дрібна їстівна живність. Притому карась точно знає, який саме різновид живності створює ці коливання .

 Якість карася, його смак, запах залежить від місця, де він мешкає. В стоячій воді, заболочених місцях він буде мати затхлий запах і присмак тини. Найсмачніші екземпляри зустрічаються в повноводних водоймах з чистою водою.

Страви з цієї рибки цінуються за корисні властивості його білого м’яса. У ньому міститься білок, багатий на амінокислоти, вітаміни, фосфор, а жирів при цьому практично не містить.

При складанні меню з низькою калорійністю страви з карася можуть зайняти там головні позиції. Ніжне смачне м’ясо, ароматний запах, при правильному приготуванні, змусить надовго запам’ятати хвилини блаженства. Що можна приготувати з карася? Велика кількість способів і рецептів не залишать байдужим жодного рибного гурмана. Карась, запечений у фользі в духовці або без неї – в мікрохвильовці, тушкований зі сметаною, на грилі, на пару, в мультиварці, котлети – це лише невеликий перелік страв, які можна приготувати в домашніх умовах на основі карася.

Чернігівський рибоохоронний патруль бажає гарних уловів! Смачних рибних страв! Пам’ятайте про дотримання правил рибальства!

 (При написанні статті використано матеріали з Інтернету)